اخبار فناوری پزشکی

تغییر DNA جنین در اثر رژیم غذایی نامناسب مادر

محققان نیوزلندی دریافتند که رژیم غذایی نامناسب مادر در زمان بارداری قادر است در DNA جنین تغییراتی ایجاد کند که این تغییرات در کودکی خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهند.
تغذیه مادر در طول دوران بارداری نه تنها می تواند اثرات کوتاه مدتی بر روی سلامت کودک بگذارد بلکه می تواند تا سالهای پایانی دبستان موجب ابتلای کودک به چاقی شود.
گروهی از محققان موسسه “لیگینز” دانشگاه آکلند نیوزلند که نتایج یافته های خود را در مجله “دیابت” منتشر کرده اند در بررسیهای خود این فرضیه را تقویت کردند که تغییرات اپی ژنتیک، یعنی تغییرات عملکرد DNA بدون تغییر ساختار آن، می توانند بر روی چاقی اثر بگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این محققان در این خصوص توضیح دادند: “ما برای اولین بار نشان دادیم که استعداد چاقی تنها یک نتیجه ساده تعامل ژنها و سبک زندگی ما نیست، بلکه می تواند در طول توسعه جنین بر پایه آن چیزی که مادر به عنوان غذا مصرف می کند شکل بگیرد. تغذیه مادر می تواند تغییرات مهم اپی ژنتیکی ایجاد کند که خطر چاقی در کودکی را افزایش می دهند.”
براساس گزارش تاپ نیوز، این محققان به منظور رسیدن به این نتایج، خون بند ناف حدود ۳۰۰ نوزاد را آزمایش و تغییرات اپی ژنتیک حاضر در ۵ ژن را بررسی کردند.

این بررسیها نشان داد که وجود این تغییرات می تواند در ۲۵ درصد از موارد پیش بینی کند که کودک در سنین ۶ تا ۹ سال چاق خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =