اخبار فناوری پزشکی

تولید ریه ی مصنوعی که با هوا کار می کند

محققان وسیله ای ساختند که می تواند بعنوان ریه مصنوعی بکار گرفته شود و بجای استفاده از اکسیزن خالص، از هوای محیط برای تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن با خون استفاده می کند.

 

به گزارش سرویس علم و فناوری راسخون، در حال حاضر فرآیند خارج کردن دی اکسید کربن از خون و وارد کردن اکسیژن به آن برای بیمارانی که ریه های آنها مشکل دارد، توسط دستگاههایی انجام می گردد که اولاً باید دارای مخازن بزرگ اکسیژن خالص باشند و ثانیاً به خاطر اینکه نیاز به این مخازن قابل حمل نیستند و بیمار باید در نقطه ای ثابت باشد و به دستگاه متصل گردد.

 

اما در ریه مصنوعی جدید، این عمل کاملاً شبیه به ریه انسان و با استفاده از هوای محیط انجام می شود و لذا بیماران به سادگی امکان حمل این ریه مصنوعی را با خود بدلیل عدم استفاده از مخازن اکسیژن دارند.

 

این ریه مصنوعی از جنس یک لاستیک سیلیکونی تقریباً مشابه آنچه برای ساخت رگهای مصنوعی استفاده می شود ساخته شده است و توسط فرآیند قالب گیری مینیاتوری و بسیار ریز ابتدا مویرگها و شیارهای لازم روی قالب بوجود آمده و سپس در داخل لاستیک سیلیکونی مایع این قالب لایه نشانی شده است. این شیارها تا قطر یک چهارم موی سر انسان از ابتدای ورودی پس از منشعب شدن به شاخه های کوچکتر تقسیم می شوند. پس از آن بین شیارهایی که هوا قرار است عبور کند و شیارهایی که محل عبور خون خواهد بود، یک قشاء منتشر و نفوذ کننده گاز نصب شده است. این قشاء یا دیواره، تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را بین مجرای عبور خون و عبور گاز را بعهده دارد.

 

این ریه با استفاده از خون خوک مورد آزمایش قرار گرفته و کارایی آن سه تا پنج برابر دستگاههای ریه مصنوعی فعلی است. طبق برآوردهای انجام شده برای یک انسان، این ریه مصنوعی ساخته شده جدید، باید دارای ابعاد ۱۵ در ۱۵ در ۱۰ سانتیمتر باشد. این ریه با پمپاژ قلب میتواند خون وارد آن شود و به گردش در آید و نیاز به وسیله مکانیکی برای به حرکت در آوردن خون در آن نیست.

 

این ریه می تواند به موازات ریه اصلی خود بیمار به آن کمک کند تا بیمار به آرامی بهبودی خود را پیدا کند. و یا برای بیمارانی که نیاز به تعویض ریه دارند بعنوان جایگزین آن استفاده شود.

 

محققان دانشگاه Case Western Reserve امید دارند حداکثر تا یک دهه آینده این طرح تکامل یابد تا بتواند عملاً قابل کاشت در بدن انسان بعنوان ریه باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =