اخبار فناوری پزشکی

ردیاب مواد هسته ای محل دقیق منبع تشعشع را نشان میدهد

 

ردیاب کوچک اشعه گاما که در دانشگاه میشیگان آنرا ابداع کرده اند برعکس ردیاب های عادی، نه تنها میتواند حضور مواد خطرناک هسته ای را شناسایی کند بلکه میتواند مکان و نوع دقیق انها را نیز نشان داده و آشکار سازد.
 
دکتر ژانگ هی، استاد بخش مهندسی هسته ای و علوم رادیولوژی میگوید: "دیگر ردیابهای اشعه گاما فقط میتوانند به شما اطلاع دهند که مواد هسته ای احتمالا در نزدیکی یک ساختمان وجود دارد، اما با ردیاب ما، برای مثال شما میتوانید بدانید که مواد هسته در اتاق الف وجود دارد یا در اتاق ب." این اولین دستگاهی است برای این هدف، که میتواند تصویری واقعی از منبع تشعشع به شما بدهد.
 
او این دستگاه را که Polaris یا ستاره قطبی نام دارد در هفته اول نوامبر در کارگاه بین المللی رم با عنوان ردیاب های نیم رسانای حرارت به نمایش گذاشت.
 
اشعه های گاما، فوتون ها یا ذرات نور پرانرژی هستند که توسط بمب های کثیف و مواد هسته ای خاص ساتع و منتشر میشوند که برای ساخت صلاح های هسته ای میتوان از آتها استفاده کرد.
narmafzar mohaseban

 

 

 

این دستگاه (Polaris) از ۱۸ مکعب نیمه هادی تلورید روی کادمیم تشکیل شده است. هر مکعب انرژی و موقعیت سه بعدی همه فعل و انفعال فوتون اشعه گاما را که در درون ردیاب اتفاق می افتد، اندازه گیری و ثبت می کند. همچنین میتواند مسیری که هر فوتون می آید را تعیین کند. کامپیوتری که به ردیاب متصل می شود از اطلاعات انرژی استفاده میکند برای شناسایی نوع مواد ساتع شده از آن. مواد مختلف در تصاویر ردیاب با رنگ های مختلفی ظاهر میشوند. دستگاه از اطلاعات مسیر وجایگاه فوتون استفاده میکند برای نشان دادن مکان منبع تشعشع.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 10 =