اخبار فناوری پزشکی

روبات هوشمند تشخیص بافت سرطان سینه در کشور رونمایی شد

پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی اجرای پروژه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت روباتی برای تشخیص سه بعدی توده بافت سرطانی سینه شدند.
به گزارش راسخون به نقل از مهر، سیامک نجاریان از مجریان این طرح روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از این طرح با بیان اینکه این طرح با عنوان روبات “مامو الاستوگرام” عرضه شده، افزود: این پروژه حاصل ۱۰ سال تحقیقات در این زمینه است و در نهایت موفق به عرضه این روبات برای تشخیص سریع بافتهای سرطانی سینه شدیم.

این محقق، سرطان را یکی از بیماریهای شایع در کشور دانست و اظهار داشت: در سال ۸۹ تعداد ۴۰ هزار بیمار سرطانی در کشور ثبت شده است و سالانه ۷ هزار نفر به سرطان سینه مبتلا می شوند. این بیماری علاوه بر زنان، در میان مردان نیز شایع است و طبق آمارهای موجود یک درصد از مبتلایان به سرطان سینه در میان مردان هستند.

نجاریان، معاینه دستی و انجام تستهای MRI، سونوگرافی (اولتراسوند)، ماموگرافی و سی تی اسکن را از روشهای تشخیص این بیماری نام برد و یادآور شد: این روشها به دلیل تجمیع اشعه X در طی انجام فرآیند در بدن، عدم قابلیت مستندات بیمار در پرونده برای پیگیری های بعدی و محدودیت در اندازه قابل تشخیص توده، دقت کافی را در معاینات ندارد.

وی به اشاره به جزئیات پروژه اجرا شده در این زمینه، گفت: این روبات دارای حس لامسه مصنوعی است که قادر است در مدت ۱۰ دقیقه بیمار را معاینه کند و با آنالیز داده ها پس از ۱۵ دقیقه نتیجه نهایی را با ۹۵ درصد دقت اعلام کند.

نجاریان، تعیین عمق و اندازه توده و تشخیص سرطانی بودن توده را از مزایای این روبات برشمرد و ادامه داد: دستگاه “ماموالاستو گرام” به گونه ای طراحی شده است که بدون هیچ گونه آسیب و تهاجم به بافت مانند تجمع اشعه X در بدن و یا آسیبهای ناشی از بیوبسی (نمونه برداری) اقدام به تشخیص بافت های سرطانی می کند.

این محقق با تاکید بر اینکه دقت تشخیص توده های عمقی  این دستگاه در حد ۵/۷۷ درصد است، گفت: این دستگاه همچنین دارای دقتی معادل ۵/۹۵ درصد در افتراق ماهیت خوش خیمی و بدخیمی توده را دارد.

به گفته نجاریان، این پروژه با همکاری دکتر افسانه مجری و مرکز تحقیقات تروما بیمارستان بقیه الله الاعظم اجرایی شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =