اخبار فناوری پزشکی

روش جدید پرتونگاری رایانه ای ساختارهای نانوی استخوان را به تصویر میکشد – دانسیتومتری

 

روش جدید پرتونگاری رایانه ای ,ساختارهای نانوی استخوان را به تصویر میکشد

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه فنی مونیخ کشور المان روش پرتو نگاری نانو جدیدی ابداع کرده که راه را برای معاینات پرتودرمانی رایانه ای ساختارهای بسیار ریز با دقت نانومتر را هموار میکند. با این روش تهیه تصاویر دقیق سه بعدی از ساختارهای شکننده استخوان امکان پذیر میشود. این فناوری جدید پیشرفت هایی را هم در علوم جانداران و هم علوم نباتات آسانتر میسازد.

پوکی استخوان یکی از شایع ترین بیماری های استخوانی در سنین پیری است که مواد استخوان های این بیماران بطور ناگهانی می شکند و منجر به خطر رو به افزایش شکستگی حاد میگردد.

در تحقیقات بالینی که تا کنون انجام گرفته، پوکی استخوان تقریبا فقط بوسیله بوجود آمدن کاهش کلی در ترکم استخوانی تشخیص داده میشود.

این روش اطلاعات کمی را درباره تغییرات ساختار محلی بهم پیوسته مهم استخوانی و همچنین تراکم استخوانی بدست میدهد.

اما با  روش جدید پرتو نگاری رایانه ای توسعه یافته، امکان به تصویر کشیدن ساختار استخوان و تغییرات تراکم آنها با وضوح بالا و بصورت ۳ بعدی امکان پذیر می شود.

این روش به پزشکان این امکان را می دهد تا تحقیقاتی را درباره تغییرات ساختاری مرتبط با پوکی استخوان در اندازه نانو انجام دهند تا بتوانند روشهای درمانی بهتر و موثرتری را توسعه دهند.

 

 

 

دانسیتومتری

جهت اطلاع:

در روشهای مرسوم و متداول دستگاه سنجش تراکم تراکم استخوان یا دانسیتومتری پس از اسکن استخوان در محل مورد نظر و بدست آوردن t.score  ,  z.score و مابقی نیازمندیهای خود را دریافت نموده و اطلاعات بیمار را با داده های قبلی خود که در سیستم دارد (ده ها هزار انسان از کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا و . . .) مقایسه می کند و نحوه محاسبه آن بدین گونه می باشدچنین شخصی در این سن با نوع اقلیمی زندگی مشابه در حالت سلامت، میزان تراکم استخوان آن ابن مقدار می باشد و نتیجه آن را با احتساب به t.score ,  z.score نشان میدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =