اخبار فناوری پزشکی

ساخت ایمپلنت پروتز دندان از طریق نمونه سازی سریع

تهران- عضو باشگاه پژوهشگران جوان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ارائه ساخت پروتز های دندانی به کمک فن آوری نمونه سازی سریع یا ساخت افزایشی شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات،فرید عباس زاده مجری این طرح گفت: گاهی اوقات به فناوری نمونه سازی سریع یا ساخت افزایشی، چاپ سه بعدی یا دیجیتالی نیز گفته می شود.
این دانشجوی کارشناسی ارشد ساخت و تولید افزود: با کمک تصویربرداری پزشکی و طراحی به کمک کامپیوتر می توان طرح مناسبی برای ساخت پروتزهای دندانی ایجاد کرد تا جایگزین دندان های خراب یا شکسته و استخوان فک شود.
وی اظهار داشت: طرح موردنظر می تواند به دستگاه ۳D پرینتر (۳D printer) به منظور ساخت یک نسخه جایگزین دقیق جزوی موردنظر با استفاده از مواد کامپوزیت سازگار با بدن داده شود. چنین فناوری در دیگر پروتزهای پزشکی استفاده شده است، اما این یک گام اولیه در ساخت پرونزهای دندانی با استفاده از فناوری نمونه سازی سریع است.
این پژوهشگر ادامه داد: در روش سنتی از بلوک جامد پلیمری استفاده می شود که از این بلوک براده برداری می شود تا شکل مورد نظر پروتز به دست آید اما این روش دارای معایبی است، که از مهمترین آن می توان به ساخت یک هندسه پیچیده مانند دندان اشاره کرد.
عباس زاده گفت: از طرفی دیگر نمونه سازی سریع از یک تصویر سه بعدی که در کامپیوتر قرار دارد استفاده می کند تا لیزری که پودر یا پلیمر مایع را سینتر می کند کنترل کند. تقریبا هر شکل جامد، متخلخل یا پیچیده ای با استفاده از تکنولوژی ۳D پرینتر (۳D printer) می تواند ساخته شود.
به گفته وی تکنولوژی تصویربرداری پزشکی ( CBCT) (cone-beam computed tomography) که دارای هزینه کمتر است و بیمار را تحت دوز تابش یون ساز (dose of ionizing radiation) کمتری قرار می دهد مناسب ترین روش تصویربرداری به منظور ایجاد مدل کامپیوتری برای ساخت پروتزهای دندانی به کمک فناوری نمونه سازی سریع هستند.
بر اساس این گزارش مهندس فرید عباس زاده از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و مهندس حسین خیرالهی از دانشگاه امام حسین(ع) با نوشتن مقاله ای در ژورنال بین المللی ساخت سریع (International Journal of Rapid Manufacturing) روش سنتی ساخت پروتزها با استفاده از داده های تصاویر سی تی اسکن و ام آر آی بیمار با استفاده از روش کاهشی (براده برداری) (Milling Technology) را توضیح دادند.
این پژوهشگران همچنین توضیح دادند که چگونه فناوری نمونه سازی سریع می تواند در ساخت پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت و کرون استفاده شود که در جاهایی که برآمدگی، گوشه های تیز و آندرکات وجود دارد ساخت راحت تر و سریع تر می شود.
سال گذشته نیز فرید عباس زاده و همکارانشان، مقاله ای با عنوان برنامه ریزی جراحی به کمک کامپیوتر و ساخت پروتز های سفارشی مفصل ران در کنفرانس جهانی ICAT 2010 با حضور بزرگان نامی در حوزه تکنولوژی های نمونه سازی سریع که از بیش از۲۰ کشور جهان از جمله آمریکا، آلمان وانگلیس حضور داشتند ارائه کردند که به عنوان بهترین مقاله کنفرانس برگزیده شد.
وی در مقاله ای تحت عنوان ‘کاربرد تکنولوژی نمونه سازی سریع در دندانپزشکی’ که در ‘ژورنال ساخت سریع’ کشور سوئیس چاپ شده است موفق به طراحی و ارائه ساخت پروتز های دندانی به کمک فن آوری نمونه سازی سریع یا ساخت افزایشی شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =