اخبار فناوری پزشکی

فناوری جدید تصویربرداری، نویدبخش تشخیص بیماری های قلبی و عروقی و دیابت

 

محققین نوع جدیدی از فناوری تصویر برداری را برای تشخیص بیماریهای قلبی و عروقی و دیگر اختلالات ابداع کرده اند كه بوسیله اندازه گیری علائم سونوگرافی حاصل از مولکولهای در معرض لیزر ضربان سریع مي تواند به خوبي ديده شود.
 
جی ژین چنگ، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه پوردو می گوید: از این روش می توان برای گرفتن تصاویر دقیق سه بعدی از جرم های داخلی شریانها استفاده کرد. دیگر روشهای تصویربرداری که اطلاعات مولکولی تهیه می کنند، نمی توانند به اندازه کافی به داخل بافت نفوذ کرده تا ساختار سه بعدی جرم ها را نشان دهند، اما قادر بودن به انجام این کار می تواند تشخیص های بهتر را ممکن سازد.
 
دکتر چنگ میگوید: شما برای دیدن ساختار سه بعدی جرمها، باید یک برش سطحی از شریان انجام دهید. اما واضح است که برای بیماران زنده نمی توانید این کار را انجام دهید.
 
این تصویربرداری وجود پیوند های کربن و هیدروژن را نشان میدهد که مولکولهای چربی در جرم های شریان ها را می سازد که باعث بوجود آمدن بیماری قلبی میشود. همچنین از این روش می توان برای یافتن مولکول های چربی عضلات استفاده کرد، و همچنين در جهت تشخیص بیماری دیابت و دیگر نارسایی های مربوط به وجود چربی شامل شرایط عصب شناختی و آسیب مغزی نيز مي توان استفاده نمود.
 

محاسبان
بزرگنمايي عكس

 

در این روش مي تواند پیوند های نیتروژن و هیدروژن را که باعث بوجود آمدن پروتئین میشود را نشان میدهد، یعنی این ابزار تصویر برداری ممکن است برای تشخیص بیماری های دیگر و مطالعه نقش کلاژن در شکل گیری زخم مفید باشد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا